3 jednoduché kroky ku krásnym 360-stupňovým fotografiám

11. 6. 2016 19:50

Už pár hodín umožnuje Facebook upload 360-stupňových fotografií. Vlna nových funkcionalít prišla v druhej polovici roku 2015 najskôr s umožnením uploadu a prezerania 360-stupňových videí. Ide o úplne nový spôsob zachytávania noviniek pre bežných ľudí a všetci vrelo očakávajú aké kreatívne kúsky s videami dokážu značky a reklamné agentúry.

Jedno z prvých 360-stupňových videí zverejnené na Facebooku. Na jeho plnohodnotné prezretie použite prehliadač Chrome alebo Mozilla.

Pri 360-stupňovom videu je potrebná špeciálna technika, ktorá je síce dostupná, ale niečo stojí, ceny sa pohybujú rádovo v stovkách eur. Na video, na ktorom by bolo možné prezerať všetky svetové strany je potrebné použiť kameru s viacerými objektívmi, ktoré snímajú okolie naraz z rôznych uhlov.

Ale na 360-stupňovú fotografiu vám postačí jednoduchá free appka a smartfón s iOS alebo Androidom. Poďme si ukázať, ako na to:

1. Stiahnite si appku Google Street View z AppStoru alebo Google Play
Okrem možnosti prezerať si 360-stupňové panorámy od tvorcov z celého sveta, môžete vďaka tejto appky vyrobiť vlastnú panorámu, kdekoľvek sa nachádzate. Po jej vytvorení sa rozhodnete, či ju necháte len vo svojej súkromnej zbierke alebo ju zverejníte pre kohokoľvek

2. Postupujte podľa pokynov v appke alebo podľa tohto krátkeho videotutoriálu od Googlu

Ako spomínajú v tutoriale, je dôležité držať pri tvorbe panorámy smartfón vo výške očí. Rovnako čo najbližšie očiam, aby panoráma vyzerala čo najvieryhodnejšie. Pre vytvorenie reálneho efektu vás appka bude navigovať pomocou styčných bodov a 5 osí (úrovní, resp. uhlov) záberov. Výsledkom je prezeranie 360-stupňovej fotografie tak, akoby človek reálne stál na rovnakom mieste ako vy.

3. Jednoducho uploadnite túto 360-stupňovú fotografiu na Facebook z mobilnej appky, pridajte originálny popis a nechajte ostatných kochať sa vaším výtvorom
Keď vytvoríte 360-stupňovú fotografiu a vyexportujete/uložíte ju pomocou appky Google Street View, stačí fotografiu uploadnúť cez vašu Facebook appku. Facebook po novom dokáže rozoznať, že ide o panorámu alebo 360-stupňovú fotografiu a sprístupní ju ľuďom na Facebooku s novou funkcionalitou, nielen ako plochý obrázok.

Facebook dokáže spracovať na prezeranie vo virtuálnej realite aj bežné panoramatické zábery. Môžete nahrať svoje panorámy z albumu a prezerať ich ako nikdy predtým, ale spracovanie pomocou Google Street View sa postará o väčší pocit reality pri ich prezeraní.

Have fun!