4 tipy pre najlepších Pokémon trénerov

16. 7. 2016 18:18

Hra Pokémon GO od Niantic a Pokémon company je možné stiahnúť zadarmo už aj v slovenskom App Store a Google Play (v čase písania tohto článku však servery nestíhajú enormný záujem ľudí, do hry sa s veľkou pravdepodobnosťou po inštalácii neprihlásite). Preto stojí za to pripomenúť pár tipov, ktoré zlepšia zážitok z hry a vďaka ktorým získate náskok pred ostatnými trénermi.

1., Ako začať hru s Pikachuom:

 • Pamätáte si pôvodný príbeh seriálu? Ash dostal na výber z 3 Pokémonov – ohnivého Charmandera, vodného Squirtla a rastlinného Bulbasaura. Ráno však meškal, tak dostal milého ale nevyspytateľného Pikachua. A stali sa z nich najlepší priatelia. Rovnako ako Ash vtedy, aj dnes majú tréneri možnosť začať hru s Pikachuom. Ale ako na to, keď Pikachu nie je v základnom výbere?Hneď na začiatku hry, keď sa pustíte do svojho dobrodružstva, vo vašom okolí sa zobrazia spomínaní traja základní Pokémoni. Dôležité je nevybrať si ani jedného a odísť od nich preč. Keď budete dostatočne ďaleko, znovu sa objavia len títo traja základní. Takto sa to môže opakovať zo 3-4-krát, až nakoniec pribudne k prvým trom na výber štvrtý – Pikachu. Vtedy nezaváhajte, vytiahnite PokéBall a ulovte svojho vysnívaného Pikachua.

  Celý tento úvodný rituál môže trvať zo 40 minút, mne sa to podarilo počas cesty z práce za 15. Ale určite to chce trpezlivosť.

catch_pikachu_1 catch_pikachu_2 catch_pikachu_3 catch_pikachu_4

 

2., Ako šetriť baterku:

 • Pokémon GO pracuje na Google Maps, takže šetreniu baterky, aj dát pomáha, ak si stiahnete free appku Google Maps a nastavíte si používanie máp vášho okolia v offline móde. Stiahnuté mapy v smartfóne zaberú cca. 80 až 200 MB (v závislosti od veľkosti mesta a vášho okolia, kde žijete).V nastaveniach hry Pokémon GO môžete tiež zapnúť “Battery Saver”, rovnako sa hodí vypnúť hudbu a zvukové efekty, prípadne aj vibrácie. Toto všetko šetrí vašu baterku a umožňuje dlhšie hranie. Za zváženie stojí aj vypnutie rozšírenej reality (augmented reality), je síce zábava vidieť Pokémonov priamo pred vami na ulici či v parku, ale s vypnutou rozšírenou realitou baterka vydrží viac minút a vy máte priestor na expovanie a evolvovanie Pokémonov.

  Zvážte kúpu externej nabíjačky (power banku). Všetky tipy vyššie šetria baterku, ale tá je nemilosrdne vybíjaná tak či tak. Nabitý power bank vás zachráni v kritickej situácii. A vždy je lepšie toho Drowzeeho chytiť ako o neho prísť.

3., Ako chytať Pokémonov:

 • chytanie Pokémonov sa podobá na skutočný lov. Treba ísť von, do ulíc, parkov, lesov, k riekam a mať otvorenú appku. Keď sa vo vašej blízkosti zjaví Pokémon, automaticky sa zobrazí mód chytania Pokémona.Pokémoni majú okolo seba kruh, ktorý zobrazuje náročnosť chytenia. Môže byť zelený – najľahší, žltý – stredný alebo červený – najťažší. Niekedy je potrebné hodiť na Pokémona viac PokéBalls a potom sa chytí. Niekedy nepomôže ani to a pred chytením mu treba dať Razz Berry (môžete ich dostať pri zvýšení vášho levelu alebo z PokéStopu).

  Rôznych Pokémonov nájtede na rôznych miestach. Pri vodných plochách sa nachádzajú vodní Pokémoni, v parkoch a tráve rastlinní Pokémoni, v noci v okolí môžete nájsť veľa psycho Pokémonov alebo duchov.

  Stopovanie Pokémonov je trochu záludné. K nájdeniu vytúženého Pokémona pomáha nástroj vpravo dole – “Nearby”. Zobrazuje rôznych Pokémonov v najbližšom okolí po riadkoch ako čítame. To znamená, že vľavo hore je ten najbližší a vpravo dole v treťom riadku ten, ktorý je najďalej. Ďalším pomocníkom pri určovaní vzdialenosti sú labky. 1 labka znamená, že ste veľmi veľmi blízko. Tri labky znamenajú, že Pokémon je ďaleko. Ešte nie je jasné koľko metrov tieto labky predstavujú.

  Veľmi dôležité pri stopovaní je, že aj samotní Pokémoni sa hýbu, je preto dôležité postupovať rýchlo. Ak si vyberiete z ponúkaných Pokémonov v okolí, nezatvárajte okno “Nearby”. Je dôležité ho mať otvorené a kráčať rovno za nosom. Ak sa váš Pokémon dostáva v rebríčku vyššie na popredné miesta, ste na dobrej ceste chytiť ho. Ak naopak v rebríčku padá, znamená to, že idete od neho. Vtedy je dôležité okamžite sa otočiť o 180 stupňov a ísť za ním.

4., Ako vyvíjať Pokémonov:

 • Na zlepšovanie CP – Combat Power a evolvovanie (vyvíjanie) Pokémonov sú potrebné 2 veci. Stardust a Candy. Stardust tréner dostáva za každé ulovenie Pokémona a je všeobecný pre všetkých Pokémonov. Pri chytení Pokémona obdrží tréner aj Candy, ktorý je pre každého Pokémona originálny. Napríklad pri chytení Zubata dostane tréner Stardust a Zubat Candy. Pri chytení Rattatu dostane tréner Stardust a Rattata Candy, a tak ďalej.

  Aby mal tréner čo najviac konkrétnych Candies a mohol Pokémonovi zlepšovať CP alebo ho evolvovať, potrebuje chytať opakovane rovnaké typy Pokémonov. Potom stačí vybrať si jeden kus z konkrétneho typu a vyvíjať ten. Ostatných môže tréner transferovať Profesorovi a za odmenu dostane Candy toho Pokémona.

Užívajte si Pokémonov a ich trénovanie, ale nezabudnite na opatrnosť. Často sa Pokémoni vyskytujú pri cestách a ani ten najvzácnejší Pokémon nestojí za to, aby si človek ublížil.